Compania de automobile BMW va incepe sa isi trieze clientii dupa ce a primit mai multe reclamatii ca proprietarii de BMW-uri au un IQ de cel puțin 35 de ori mai mic decât câștigurile lor, se comporta in trafic ca niste primate sau polueaza fonic alti participanti la trafic cu muzica proasta gen manele.
Astfel, potrivit purtătorului de cuvânt BMW Horst Skrottmann la Stuttgart, politica de a vinde autovehicule oricui are banii necesari a fost doar un exemplu de „marketing viral”, prin miile de poze cu BMW-uri de cocalari care ori au parcat aiurea pe 10 locuri sau pe cele destinate persoanelor cu handicap, etc dar incepand cu al doilea trimestru al lui 2013 vor fi introduse testele IQ obligatorii pentru cei care vor sa isi cumpere un autoturism de la ei.
Conditia este ca testul efectuat de client sa aiba un rezultat de minim trei cifre si nu din doua cifre cum a reiesit din studiul pe un esantion de proprietari de BMW.